Кафедра інформатики та програмної інженерії

Кафедра інформатики та програмної інженерії

Факультет інформатики та обчислювальної техніки КПІ ім. Ігоря Сікорського

ВСІ НОВИНИ >>Оголошення студентам

Кілька дієвих способів, як не завалити інтерв’ю через хвилювання

Як впоратися з тривогою під час інтерв’ю? Найважливіша складова – підготовка, яка потребуватиме найбільше ваших зусиль, але і збереже купу нервів.

Все просто: чим ґрунтовніша підготовка, тим нижчий рівень тривоги і стресу, адже останній зазвичай викликає в нас невідомість. Готуючись, ми ніби програємо в голові різні ситуації, і під час інтерв’ю мозок спокійний – “знаємо, проходили”. Отже, щоб уникнути хвилювання під час зустрічі з рекрутером, в підготовці зверніть увагу на наступні пункти:

 

1. Дізнатися, де проходитиме інтерв‘ю.

Поцікавтеся базовою інформацією про компанію. Для цього досить даних з відкритих джерел – історія, цінності, останні новини і т.і. завжди є на сайті. Це на підсвідомому рівні дасть вам відчуття впевненості. Крім того, таким чином ви продемонструєте рекрутеру свою зацікавленість вакансією, компанією.

 

2. Мати заготовки.

Стікери з нагадуваннями на моніторі допоможуть сфокусуватися, якщо правильна думка загубилася. Наприклад, типове нетехнічне прохання розповісти про себе може загнати в кут. Розповідати про все життя зі школи до кулінарних курсів не варто, але поділитися ключовими пунктами потрібно. На початку кар’єри можна згадати про досвід роботи з pet-проєктами (коротко який проєкт, яка відповідальність, яка технологія), волонтерство, участь в професійних спільнотах, досвід участі в університетських заходах тощо. Якщо ми відповідаємо швидко, справляємо враження людини впевненої в собі.

 

3. Подумати про свої сильні сторони.

Скромність – безумовна чеснота, яка, втім, не дуже доречна під час інтерв’ю. Не полінуватися і витратити час на складання списку своїх знань та навичок – інвестиція у ваш спокій і виваженість в розмові з рекрутером. Чіткі відповіді на питання про ваші сильні якості, досягнення не тільки дають інформацію представнику компанії, але й мають заспокійливий ефект на вас. Рекрутери також нервують, адже в розмові представляють не лише себе, а й компанію.

 

4. Підготувати місце.

Перевірте якість інтернет зв’язку, зображення, фон, зменшіть можливі шуми заздалегідь. Подбайте, щоб поруч була склянка води: це можливість на хвилинку взяти паузу та подумати над відповіддю. Сідаючи в крісло чи на стілець, сфокусуйте увагу на тілі, запитайте себе, чи зручно вам. Перевірте також, чи працює камера, і як ви виглядаєте, і вмикайте її першим на зустрічі: на вашу відкритість та контактність також звертають увагу.

5. Виспатися і відпочити.

Недостатня кількість сну впливає не тільки на те, як ви виглядаєте, але і на когнітивні здібності і здатність опиратися стресу.

 

Що треба робити під час інтерв’ю?

• Збалансувати настрій.

Перед бесідою краще пройтися, попити чаю – тобто, переключити увагу. Це допоможе знизити хвилювання до звичних буденних речей.

 

• Бути щирим.

Всі розуміють, що перші інтерв’ю – це непросто. Якщо вам треба хвилинка зібратися з думками, так і скажіть. Вашу чесність оцінять. Не намагайтеся вдавати себе за того, ким ви не є. Обирають не лише ваші професійні характеристики, але і особисті якості. Якщо у вас з інтерв’юером схожі цінності, погляди, вас підтримають.

 

• Ставити питання.

Це можливість продемонструвати вашу зацікавленість і активну позицію. Ви можете підготувати питання заздалегідь, а можете скористатися типовими: якою буде зона вашої відповідальності, які фреймворки/мови програмування буду використані, які можливості є для джуніорів – англійська, менторинг, тренінги тощо. Щоб налагодити контакт і повноцінний діалог, ви також можете озвучити свої очікування.

І не бійтеся перепитати, якщо не зрозуміли питання.

 

• Дихати.

В інтерв’ю особливо важко зрозуміти реакції співрозмовників. Від незнання хвилювання та тривога тільки ростуть. Існує багато дихальних практик, які допомагають впоратися з цим. Але навіть якщо ви не знаєте їх, кілька простих глибоких вдихів/видихів знизять градус напруги.

 

• Відчути легкість.

Просто згадайте ваш успішний досвід. Адже у вас точно були складні екзамени, важкі контрольні, де ви змогли показати аудиторії на що ви здатні. Згадайте і «обіпріться» на це почуття успіху.

 

Кілька порад по завершенню інтерв’ю.

Коли питань більше немає, здається, що інтерв’ю закінчилося, але на кілька моментів потрібно звернути увагу:

• Подякуйте.

Незалежно від подальшого рішення, це був корисний досвід. Люди тягнуться до людей і кожному інтерв’юеру важливо знати, що його час, зусилля були цінними.

 

• Саморефлексуйте.

Зафіксуйте для себе, що вдалося, а над чим ще треба попрацювати, які питання далися складно, щоб підготуватися.

 

За матеріалами EPAM

Джерело